"Това е нещо магично, което продължава да те тегли нагоре напук на здравия разум. Струваше ми много да се преборя със самия себе си, макар да бе ясно, че организмът ми не е подготвен да продължа. Около десетина минути водих вътрешна борба, преди да се предам окончателно", спомня си Ути.
Той замина за Кавказ като част от 15-членна българска експедиция, която алпинистът ни Евгени Динев заведе в края на лятото. Преди това Ути цяла година тренирал активно по по-ниски върхове, но открил, че така и не е подготвен за препятствието, което го очаква.
"Цялото изкачване отне на колегите алпинисти към девет часа, но аз се предадох на петия", 28омня си УТйт "Катерехме се с едни миньорски лампички на каските, подобно на светулки. И най-неприятното беше да гледам как другите светулки "отлитат" към върха, а моята се отделя сама и тръгва надолу". Накрая до Ел-брус все пак се добрали само половината от алпинистите.
"Победата беше фифти-фифти, но част от българите все пак се добраха до Елбрус", казва Ути. Той обаче се радва, че поне бил възнаграден за обръщането си с гледката на възможно най-красивия изгрев, който се разкривал от планината.
"Тъй като Елбрус е с около 1000 метра по-висок от останалите върхове наоколо, на практика аз виждах чак до границата с Грузия. Бе точно в момента, когато слънцето се показва, и гледката бе изключително запомняща се", разказва той. "Няма да правя филм или нещо подобно за това изживяване. За мен подобен тип преживявания се делят на две - или го правиш заради работата, или за да се кефиш, но не бива да смесваш двете неща. На този етап аз съм стигнал дотам да правя определени неща са-. мо заради тръпката", разказва Бъчваров. Единствената сфера, в която удоволствие и труд се смесват, е готвенето на екрана - се вече сутрин е вечер.
Същата тръпка ще го запрати след няколко месеца в Аляска, където той си е заплюл ново екстремно удоволствие - сноуборд - спускане директно от хеликоптер в пръхкавия сняг. "Тренирам усилено в нашите планини, но знам, че в Скалистите удоволствието ще е друго, споделя Бъчваров. Ути предпочита поне веднъж в годината да залага на ексцентрични хобита, които му държат душевна ситост за цялото време.
"Буквално пълзяхме по дебел лед, тъй като всъщност целият връх е един ледник. Катерехме при минус 30 градуса, а насреща ни духаше вятър със скорост 40 км в час. При това четири дни бяхме чакали да се появи това "благоприятно време" за изкачване, защото в предишната седмица бе още по-зле", разказва кулинарният спец. По времето на още по-тежките бури групата стояла блокирана в един фургон на 4200 м надморска височина в очакване вятърът да утихне. Накрая точно в нула часа през нощта се устремили към върха, като напредвали със скорост от 100 метра в час.
Няма коментари:
Публикуване на коментар